Beverage-Air WTF27AHC-25 27" Single Glass Door Worktop Freezer - 7.3 cu. ft.
Item number  185wtf27a25hMFR number  WTF27AHC-25
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel worktop with 4" removable backsplash
  • Cabinet includes polyurethane insulation
  • Forced-air system promotes uniform airflow distribution
  • Self-closing door with 120 degree stay-open feature
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/4 hp, 115V
UPC Code:400011765330
Beverage-Air WTF27AHC-25 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
166 lb.
Width
27 Inches
Depth
29 1/4 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
23 Inches
Interior Depth
20 Inches
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
7.3 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Features
LED Lighting Made in America Self-Closing Doors With Backsplash
Hinge Location
Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
0 Degrees F
Type
Freezers
Beverage-Air WTF27AHC-25 Details
Maximize the working space in your commercial kitchen with this Beverage-Air WTF27AHC-25 worktop freezer! Utilizing a forced-air refrigeration system, this 7.3 cu. ft. freezer unit keeps your frozen food items at the proper temperatures while also providing a space to prepare food. The glass door allows you to easily see the contents and it includes low-voltage heaters that prevent condensation. The door also features self-closing hinges and a 120 degree stay-open feature for cleaning the interior and arranging items. To provide the best in frozen storage, the cabinet boasts 2" thick polyurethane insulation and the door comes equipped with a snap-in-place vinyl magnetic gasket that provides a positive seal to prevent warm air from getting in.
The freezer's heavy duty construction features stainless steel on the top, sides, and 4" backsplash, while the back and bottom are made of galvanized steel. Both the exterior and the corrosion-resistant, aluminum interior liner are easy to clean to provide a sanitary product. The two heavy duty, epoxy coated wire shelves are also corrosion resistant and they allow you to maximize the interior space. This freezer comes with (4) 6" heavy duty casters (2 with brakes) for added mobility.
Overall Dimension:
Left to Right: 27"
Front to Back (with handles and bumpers): 29 1/4"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Interior Dimensions:
Left to Right: 23"
Front to Back: 25"
Top to Bottom: 23"