Avantco SS-WT-36F-HC 36" Two Door Stainless Steel ADA Height Worktop Freezer with 3 1/2" Backsplash
Item number  178sswt36fa
Regularly
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 2 1/2" casters make moving simple for easy cleaning and make the unit an ADA-compliant height
  • Strong type 430 stainless steel exterior with 3 1/2" backsplash and type 304 stainless steel
  • Foamed-in-place polyurethane maintains temperatures from -8 to -1 degrees Fahrenheit
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 1/2 hp
  • Note: only the worktop freezer holds the ETL certification
UPC Code:400013899842
Works With
View All Items
Make food preparation as convenient as possible with the Avantco SS-WT-36F-HC 36" worktop freezer, and better keep up with customer demands.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US
    ETL, US
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Wall-Mounted Thermometer
Auto-Defrost Function
Generous Workspace
Accessible Design
Epoxy-Coated Shelves
Cutting Edge, Energy-Efficient Technology
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
No, they must be installed after delivery.
This product cannot be shipped to Canada.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.