Avantco SS-WT-36F-HC 36" Two Door Worktop Freezer with 3 1/2" Backsplash
Item number  178sswt36fhc
Product Overview
  • Strong and sleek type 430 stainless steel exterior with 3 1/2" backsplash
  • Type 304 stainless steel interior
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Maintains cold temperatures from -8 to -1 degrees Fahrenheit
  • 115V; 1/2 hp
UPC Code:400012862953
Works With
View All Items
Make food preparation as convenient as possible with the Avantco SS-WT-36F-HC 36" worktop freezer!
  • ETL, US
    ETL, US
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Epoxy-Coated Shelves
Spacious Worktop
Interior Thermometer
Included Casters
Stay-Open, Self-Closing Door
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
This product cannot be shipped to Canada.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.