Avantco SS-WT-27F-HC 27" One Door Worktop Freezer with 3 1/2" Backsplash
Item number  178sswt27fhc
Regularly
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Strong and sleek 430 type stainless steel exterior with 3 1/2" backsplash
  • 304 type stainless steel interior
  • Foamed-in-place polyurethane insulation
  • Maintains cold temperatures from -8 to -1 degrees Fahrenheit
  • 115V; 1/3 hp
Quality Rating:
UPC Code:400012271472
Works With
View All Items
Make food preparation as convenient as possible with the Avantco SS-WT-27F-HC 27" worktop freezer.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL, US
    ETL, US
  • ETL Sanitation
    ETL Sanitation
Convenient Worktop
Frozen Storage
Energy-Efficient Refrigerant
Built to Last
Easy to Operate
Fully Insulated
Stay-Open Door Feature
Casters Included
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
This product cannot be shipped to Canada.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.