Avantco SS-WT-48F-HC Two Door Stainless Steel ADA Height Worktop Freezer with 3 1/2" Backsplash
Item number  178sswt48fa
Product Overview
  • 2 1/2" casters make moving simple for easy cleaning and make the unit an ADA-compliant height
  • Strong type 430 stainless steel exterior with 3 1/2" backsplash and type 304 stainless steel
  • Foamed-in-place polyurethane maintains temperatures from -8 to -1 degrees Fahrenheit
  • Easy-to-read digital temperature controller and auto-defrost function
  • 115V; 1/2 hp
  • Note: only the undercounter freezer holds the ETL certification
UPC Code:400013899866
Works With
View All Items
Make food preparation as convenient as possible with the Avantco SS-WT-48F-HC 48" worktop freezer, and better keep up with customer demands.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Wall-Mounted Thermometer
Auto-Defrost Function
Generous Workspace
Accessible Design
Epoxy-Coated Shelves
Cutting Edge, Energy-Efficient Technology
Can this unit be built into cabinetry?
It should not be built into cabinetry. This unit requires 3” of clearance on all sides for proper ventilation.
No, they must be installed after delivery.
This product cannot be shipped to Canada.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.