Wolf by Vulcan C36S-36GP Challenger XL Series Liquid Propane 36" Manual Range with Griddle and Standard Oven - 95,000 BTU
Item number  950c36s36gpMFR number  C36S-36GP
Usually Ships in 1-2 Weeks from manufacturer
  • One standard oven base
  • 36" wide, 3/4" thick griddle
  • Manual controls
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 95,000 BTU
  • Requires liquid propane
UPC Code:400012134388
Works With
Wolf C36S-36GP Specs
Control Type
Manual
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
Wolf C36S-36GP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Wolf by Vulcan C36S-36GP Challenger XL series liquid propane range with griddle and one standard oven! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features a griddle top with one standard oven as the base, you can cook and simmer on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 36" wide griddle features a 4" grease trough that offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, which provides you with outstanding versatility. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"