Wolf by Vulcan C36C-36GP Challenger XL Series Liquid Propane 36" Manual Range with Griddle and Convection Oven - 95,000 BTU
Item number  950c36c36gpMFR number  C36C-36GP
for details
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • One convection oven base
  • 36" wide, 3/4" thick griddle
  • Manual controls
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 95,000 BTU
  • Requires liquid propane
UPC Code:400012134487
Works With
Wolf C36C-36GP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
660 lb.
Width
36 Inches
Depth
41 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
36 Inches
Nominal Width
Oven Interior Width
26 3/8 Inches
Oven Interior Depth
24 Inches
Oven Interior Height
13 7/8 Inches
Voltage
115 Volts
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Griddle BTU
60,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
3 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
3 Racks
Oven BTU
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Convection Oven
Top Configuration
Full Griddles
Total BTU
Wolf C36C-36GP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Wolf by Vulcan C36C-36GP Challenger XL series liquid propane range with griddle and one convection oven! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features a griddle top with one convection oven as the base, you can cook and simmer on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 36" wide griddle features a 4" grease trough that offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, which provides you with outstanding versatility. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Interior Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"