Wolf by Vulcan C36C-2B24CBP Challenger XL Series Liquid Propane 36" Range with 2 Burners, 24" Charbroiler, and Convection Oven - 159,000 BTU
Item number  950c36c2bcbpMFR number  C36C-2B24CBP
  • One convection oven base
  • 24" wide charbroiler with supercharger dividers
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 159,000 BTU
  • Requires liquid propane
UPC Code:400012134074
Works With
Wolf C36C-2B24CBP Specs
30,000 BTU
Charbroiler BTU
Power Type
Liquid Propane
Top Configuration
Charbroiler Top
Total BTU
Wolf C36C-2B24CBP Details
Each of the 2 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
On the right side of the unit, a 24" wide charbroiler makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Four 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, and backriser to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and a 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"