Wolf by Vulcan C36C-2B24CBN Challenger XL Series Natural Gas 36" Range with 2 Burners, 24" Charbroiler, and Convection Oven - 159,000 BTU
Item number  950c36c2bcbnMFR number  C36C-2B24CBN
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • 2 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • One convection oven base
  • 24" wide charbroiler with supercharger dividers
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 159,000 BTU
  • Requires natural gas
UPC Code:400012134067
Works With
Wolf C36C-2B24CBN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
630 lb.
Width
36 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Nominal Width
36 Inches
Oven Interior Width
26 3/8 Inches
Oven Interior Depth
24 Inches
Oven Interior Height
13 7/8 Inches
Voltage
115 Volts
Burner BTU
30,000 BTU
Charbroiler BTU
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
2 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
3 Racks
Oven BTU
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Convection Oven
Top Configuration
Charbroiler Top
Total BTU
Wolf C36C-2B24CBN Details
Each of the 2 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
On the right side of the unit, a 24" wide charbroiler makes quick work of your most popular meats, fish, and vegetables. Four 16,000 BTU burners feature supercharger dividers that equally distribute the surface heat to eliminate cold spots and inconsistent results.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, and backriser to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and a 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"