Wolf by Vulcan C36S-36GN Challenger XL Series Natural Gas 36" Manual Range with Griddle and Standard Oven - 95,000 BTU
Item number  950c36s36gnMFR number  C36S-36GN
for details
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • One standard oven base
  • 36" wide, 3/4" thick griddle
  • Manual controls
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 95,000 BTU
  • Requires natural gas
UPC Code:400012134357
Works With
Wolf C36S-36GN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
610 lb.
Width
36 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
36 Inches
Nominal Width
Oven Interior Width
26 3/8 Inches
Oven Interior Depth
27 Inches
Oven Interior Height
14 Inches
Control Type
Manual
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Griddle BTU
60,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
3 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Standard Oven
Top Configuration
Full Griddles
Total BTU
Wolf C36S-36GN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Wolf by Vulcan C36S-36GN Challenger XL series natural gas range with griddle and one standard oven! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features a griddle top with one standard oven as the base, you can cook and simmer on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 36" wide griddle features a 4" grease trough that offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, which provides you with outstanding versatility. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"