Wolf by Vulcan C36C-36GTN Challenger XL Series Natural Gas 36" Thermostatic Range with Griddle and Convection Oven - 95,000 BTU
Item number  950c36c36gtnMFR number  C36C-36GTN
  • One convection oven base
  • 36" wide, 3/4" thick griddle
  • Thermostatic controls
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 95,000 BTU
  • Requires natural gas
UPC Code:400012134456
Works With
Wolf C36C-36GTN Specs
Control Type
Thermostatic
Power Type
Natural Gas
Total BTU
Wolf C36C-36GTN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Wolf by Vulcan C36C-36GTN Challenger XL series natural gas range with griddle and one convection oven! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features a griddle top with one convection oven as the base, you can cook and simmer on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 36" wide griddle features a 4" grease trough that offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, which provides you with outstanding versatility. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Interior Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"