Wolf by Vulcan C36C-2B24GP Challenger XL Series Liquid Propane 36" Manual Range with 2 Burners, 24" Right Side Griddle, and Convection Oven - 135,000 BTU
Item number  950c36c224gpMFR number  C36C-2B24GP
for details
Accessories & Options
  • One convection oven base
  • 24" wide, 3/4" thick griddle with manual controls on the right side
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 135,000 BTU
  • Requires liquid propane
UPC Code:400012134029
Works With
Wolf C36C-2B24GP Specs
Depth
41 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
3/4 Inches
Griddle BTU
Power Type
Liquid Propane
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Wolf C36C-2B24GP Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Wolf by Vulcan C36C-2B24GP Challenger XL series 2 burner liquid propane range with right side griddle, and one convection oven! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 2 open top burners with one convection oven as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. Plus, the 3/4" thick, 24" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And, for the chef who enjoys cooking by feel, the manual controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 2 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Interior Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"