Nemco 8045W-BW-220 Moist Heat Hot Dog Bun Warmer for 8045W Series Roller Grills - Holds 64 Buns
Item number  5918045wbw22MFR number  8045W-BW-220
Protect Your Product
Usually Ships in 4-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 32 bun capacity
  • Wide stainless steel construction
  • Moist heat to preserve food quality
  • Stainless steel rack to separate buns from water reservoir
  • Adjustable thermostat with a maximum temperature of 200 degrees Fahrenheit
  • Sliding drawer for easy access
  • 220V; 650W
UPC Code:400010857142
Works With
Nemco 8045W-BW-220 Specs
Shipping Weight
72 lb.
Width
35 1/2 Inches
Depth
17 1/2 Inches
Height
Amps
3 Amps
Hertz
60 Hz
Wattage
650 Watts
Bun Capacity
64 Buns
Control Type
Analog
Door Type
Sliding
Features
Made in America Merchandiser NSF Certified
Heat Type
Moist
Material
Stainless Steel
Number of Controls
1 Control
Type
Bun Warmers
Nemco 8045W-BW-220 Details
With its stainless steel body, interior, bun drawer slides, and pan, this bun warmer is designed with long-lasting performance and simple cleaning in mind. It comes outfitted with a thermostatic control and metal sheath heating element. Plus, not only will it fit directly beneath Nemco 8045W series roller grills to save you valuable counter space, but its sliding drawer makes it extra easy to retrieve hot dog buns from within the unit.
This bun warmer requires a 220V electrical connection and has an output of 650W. It comes with a 6' cord.