Nemco 8045N-BW-220 Moist Heat Hot Dog Bun Warmer for 8045N Series Roller Grills - Holds 32 Buns
Item number  5918045nbw22MFR number  8045N-BW-220
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 32 bun capacity
  • Narrow stainless steel construction
  • Moist heat to preserve food quality
  • Stainless steel rack to separate buns from water reservoir
  • Adjustable thermostat with a maximum temperature of 200 degrees Fahrenheit
  • Sliding drawer for easy access
  • 220V; 450W
UPC Code:400010857128
Works With
Nemco 8045N-BW-220 Specs
Shipping Weight
60 lb.
Width
23 Inches
Depth
26 3/4 Inches
Height
10 5/8 Inches
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Wattage
450 Watts
Bun Capacity
32 Buns
Control Type
Analog
Door Type
Sliding
Features
Made in America Merchandiser NSF Certified
Heat Type
Moist
Material
Stainless Steel
Number of Controls
1 Control
Type
Bun Warmers
Nemco 8045N-BW-220 Details
This bun warmer requires a 220V electrical connection and has an output of 450W. It comes with a 6' cord.
Overall Dimensions:
Left to Right: 23"