Nemco 8045N-220 Narrow Hot Dog Roller Grill - 45 Hot Dog Capacity (220V)
Item number  5918045n220MFR number  8045N-220
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Cooks up to 900 hot dogs per hour
  • Narrow size ideal for smaller spaces
  • Standard chrome rollers
  • Sturdy stainless steel and aluminum construction
  • Individual heat controls for front and rear rollers
  • 220V; 1520W
UPC Code:400010856404
Works With
View All Items
Nemco 8045N-220 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
58 lb.
Width
22 1/4 Inches
Depth
25 3/4 Inches
Height
7 Inches
Amps
6.9 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
220 Volts
Wattage
1,520 Watts
Control Type
Analog
Features
Made in America
Hot Dog Capacity
45 Hot Dogs
Number of Heating Zones
2 Zones
Plug Type
NEMA 6-15P
Power Type
Electric
Top Style
Flat
Type
Hot Dog Rollers
Nemco 8045N-220 Details
This roller grill requires a 220V electrical connection and has an output of 1520W. It comes with a 6' cord.
Overall Dimensions:
Left to Right: 22 1/4"
Front to Back: 25 3/4"
Height: 7"