Nemco 8045SXN-220 Narrow Hot Dog Roller Grill with GripsIt Non-Stick Coating - 45 Hot Dog Capacity (220V)
Item number  5915045sxnzMFR number  8045SXN-220
Protect Your Product
Usually Ships in 3-4 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Cooks up to 900 hot dogs per hour
  • Narrow size ideal for smaller spaces
  • GripsIt coating optimizes cooking rotation and ensures a quick and simple cleanup
  • Sturdy stainless steel and aluminum construction
  • Individual heat controls for front and rear rollers
  • 220V; 1520W
UPC Code:400011082635
Works With
Nemco 8045SXN-220 Specs
Shipping Weight
58 lb.
Width
22 1/4 Inches
Depth
25 3/4 Inches
Height
7 Inches
Amps
6.9 Amps
Hertz
60 Hz
Wattage
1,520 Watts
Features
Made in America Non-Stick
Hot Dog Capacity
45 Hot Dogs
Number of Heating Zones
2 Zones
Electric
Top Style
Flat
Type
Hot Dog Rollers
Nemco 8045SXN-220 Details
This roller grill requires a 220V electrical connection and has an output of 1520W.
Overall Dimensions:
Left to Right: 22 1/4"
Front to Back: 25 3/4"
Height: 7"