Nemco 8045SXW-SLT-220 Wide Slanted Hot Dog Roller Grill with GripsIt Non-Stick Coating - 45 Hot Dog Capacity (220V)
Item number  5918045sxwstMFR number  8045SXW-SLT-220
Protect Your Product
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Cooks up to 900 hot dogs per hour
  • Wide design for maximized space
  • GripsIt coating optimizes cooking rotation and ensures a quick and simple cleanup
  • Sturdy stainless steel and aluminum construction
  • Individual heat controls for front and rear rollers
  • 220V; 1520W
UPC Code:400011082789
Works With
Nemco 8045SXW-SLT-220 Specs
Shipping Weight
63 lb.
Width
35 1/2 Inches
Depth
16 1/4 Inches
Height
Amps
8.2 Amps
Hertz
60 Hz
Wattage
1,800 Watts
Features
Made in America Non-Stick
Hot Dog Capacity
45 Hot Dogs
Number of Heating Zones
2 Zones
Electric
Top Style
Slanted
Type
Hot Dog Rollers
Nemco 8045SXW-SLT-220 Details
This roller grill requires a 220V electrical connection and has an output of 1520W. It comes with a 6' cord.