Eversteel by T&S S-0113-A12-B Stainless Steel Single Hole Base Deck Mount Mixing Faucet with 12" Swing Nozzle and Pre-Rinse Unit with 1.15 GPM Spray Valve
Item number  510s0113a12bMFR number  S-0113-A12-B
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12" swing nozzle offers generous clearance
  • Produces excellent output with a 1.15 GPM spray valve
  • Convenient deck mount configuration
  • Ultra-durable stainless steel construction
  • Color-coded lever handles for simplified temperature identification
UPC Code:400015973915
Works With
View All Items
T&S Brass and Bronze Works S-0113-A12-B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
13.77 lb.
Hose Length
44 Inches
Faucet Width
7 7/16 Inches
Faucet Height
46 1/4 Inches
Add-On Faucet
12 Inches
Add-on Flow Rate
5.57 GPM
Add-On Type
Swing
Cartridge Type
Compression
Faucet Centers
Single
Features
ADA Compliant NSF Certified
Finish
Brushed
Handle Type
Lever
Included
Flex Inlets
Material
Stainless Steel
Mounting Style
Deck Mounted
Pre Rinse Unit Type
Hose and Spring
Pressure Rating
125 PSI
Product Line
Eversteel by T&S
Spray Valve Flow Rate
1.15 GPM
Temperature Rating
40 - 140 Degrees F
Type
Pre-Rinse Units
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works S-0113-A12-B Details
Increase your cleaning power with the Eversteel by T&S S-0113-A12-B stainless steel single hole base deck mount mixing faucet with 12" swing nozzle and pre-rinse unit with 1.15 GPM spray valve. Featuring 18" flexible supply hoses with G1/2" female swivel connections compatible w/ 1/2" NPSM threads, this attractive brushed-finish stainless steel unit is built for exceptional performance in busy establishments. The 12" swing nozzle, which includes a stream regulator outlet, offers optimal clearance in large sinks for easy completion of hand and dishwashing procedures. Stainless steel lever handles with color-coded indexes offer clear visibility for temperature identification at a glance, and quarter-turn Eterna compression cartridges with spring checks work to prevent crossflow.
The pre-rinse unit is constructed with a 44" flexible stainless steel hose and comes complete with a heat-resistant blue handle and hold down ring to protect your hands during use. The 1.15 GPM spray valve offers the intense power that you need to maintain increased cleanliness in your business. The stainless steel 24" rigid riser and 6" adjustable wall bracket ensure convenient installation and oustanding durability.
Overall Dimensions:
Faucet Height: 46 1/4"
Faucet Width: 7 7/16"
Add-On Faucet: 12"