Eversteel by T&S S-0133-A12-B Stainless Steel 8" Wall Mount Mixing Faucet with 12" Swing Nozzle and Pre-Rinse Unit with 1.15 GPM Spray Valve
Item number  510s0133a12bMFR number  S-0133-A12-B
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 12" swing nozzle offers generous clearance
  • Produces excellent output with a 1.15 GPM spray valve
  • Convenient wall mount configuration
  • Ultra-durable stainless steel construction
  • Color-coded lever handles for simplified temperature identification
UPC Code:400015973885
Works With
View All Items
T&S Brass and Bronze Works S-0133-A12-B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
13.32 lb.
Hose Length
44 Inches
Faucet Width
12 5/8 Inches
Faucet Height
37 9/16 Inches
Add-On Faucet
12 Inches
Add-on Flow Rate
9.73 GPM
Add-On Type
Swing
Cartridge Type
Compression
Faucet Centers
8 Inches
Features
ADA Compliant NSF Certified
Finish
Brushed
Handle Type
Lever
Material
Stainless Steel
Mounting Style
Wall Mounted
Mounting Type
Adjustable
Pre Rinse Unit Type
Hose and Spring
Pressure Rating
125 PSI
Product Line
Eversteel by T&S
Spray Valve Flow Rate
1.15 GPM
Temperature Rating
40 - 140 Degrees F
Type
Pre-Rinse Units
Water Inlet Size
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works S-0133-A12-B Details
Increase your cleaning power with the Eversteel by T&S S-0133-A12-B stainless steel 8" wall mount mixing faucet with 12" swing nozzle and pre-rinse unit with 1.15 GPM spray valve. The pre-rinse unit features a 44" flexible stainless steel hose complete with a heat-resistant blue handle and hold-down ring to protect your hands during use. The 1.15 GPM spray valve offers exceptional cleaning power to uphold cleaning standards within your busy establishment. With its stainless steel 18" rigid riser and 6" adjustable wall bracket, this product guarantees lasting use and outstanding durability.
The 8" wall mount mixing faucet is built with adjustable centers from 7 3/4" to 8 1/4" and stainless steel 1/2" NPT female eccentric inlets with 2" flanges. Quarter-turn Eterna compression cartridges with spring checks work to prevent the crossflow of water to optimize performance. The 12" swing nozzle with a Series 1 stream regulator outlet offers exceptional clearance to help you complete handwashing and dishwashing procedures with ease. Stainless steel lever handles feature color-coded indexes to ensure clear visibility of temperature identification.
Overall Dimensions:
Faucet Height: 37 9/16"
Faucet Width: 12 5/8"
Add-On Faucet: 12"