Eversteel by T&S S-0133-A12-BJ Stainless Steel 8" Wall Mount Mixing Faucet with 12" Swing Nozzle and Pre-Rinse Unit with 1.07 GPM Spray Valve
Item number  510s133a12bjMFR number  S-0133-A12-BJ
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 12" swing nozzle offers generous clearance
  • Produces ample output with a 1.07 GPM spray valve
UPC Code:400015974004
Works With
View All Items
T&S Brass and Bronze Works S-0133-A12-BJ Specs
Shipping Weight
13.77 lb.
Pressure Rating
125 PSI
Spray Valve Flow Rate
1.07 GPM
1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works S-0133-A12-BJ Details
This Eversteel by T&S S-0133-A12-BJ stainless steel 8" wall mount mixing faucet with 12" swing nozzle and pre-rinse unit with 1.07 GPM spray valve is an excellent choice for any establishment looking to upgrade their cleaning process! The pre-rinse unit features a 44" flexible stainless steel hose complete with a heat-resistant blue handle and hold-down ring to protect your hands during use. The 1.07 GPM spray valve offers exceptional cleaning power to uphold cleaning standards within your busy establishment. With its stainless steel 18" rigid riser and 6" adjustable wall bracket, this product guarantees lasting use and outstanding durability.
The 8" wall mount mixing faucet is built with adjustable centers from 7 3/4" to 8 1/4" and stainless steel 1/2" NPT female eccentric inlets with 2" flanges. Quarter-turn Eterna compression cartridges with spring checks work to prevent the crossflow of water to optimize performance. The 12" swing nozzle with a Series 1 stream regulator outlet offers exceptional clearance to help you complete handwashing and dishwashing procedures with ease. Stainless steel lever handles feature color-coded indexes to ensure clear visibility of temperature identification.
Faucet Width: 12 5/8"
Add-On Faucet: 12"