Eversteel by T&S S-0133-12-CR-B Stainless Steel 8" Wall-Mount Mixing Faucet with 12" Swing Nozzle, Pre-Rinse Unit with 1.15 GPM Spray Valve, and Cerama Cartridges
Item number 510s013312crbMFR number S-0133-12-CR-B
Works With
Login or enter your email to be instantly sent the price!
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
- Apply, opens link in this tab
(1,846 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 12" swing nozzle offers generous clearance
- Produces excellent output with a 1.15 GPM spray valve
- Convenient wall-mount configuration
- Stainless steel construction and quarter-turn Cerama cartridges
- Color-coded lever handles for simplified temperature identification
- Shipping Weight
- 13.7 lb.
- Hose Length
- 44 Inches
- Faucet Width
- 12 5/8 Inches
- Faucet Height
- 37 11/16 Inches
- Riser Height
- 18 Inches
- Add-On Faucet
- 12 Inches
- Add-On Type
- Swing
- Cartridge Type
- Ceramic
- Faucet Centers
- Features
- NSF Certified With Riser
- Finish
- Brushed
- Handle Type
- Lever
- Material
- Stainless Steel
- Mounting Style
- Wall Mounted
- Mounting Type
- Adjustable
- Pre Rinse Unit Type
- Hose and Spring
- Pressure Rating
- 20 - 125 PSI
- Product Line
- Eversteel by T&S
- Spray Valve Flow Rate
- 1.15 GPM
- Temperature Rating
- 40 - 140 Degrees F
- Type
- Pre-Rinse Units
- Water Inlet Size
- 1/2 Inches
T&S Brass and Bronze Works S-0133-12-CR-B Details
Increase your cleaning power with the Eversteel by T&S stainless steel 8" wall-mount mixing faucet with 12" swing nozzle and pre-rinse unit with 1.15 GPM spray valve. This unit is constructed from durable stainless steel with a brushed finish to guarantee longevity of use and an aesthetically pleasing appearance. It has a 40-140 degrees Fahrenheit temperature range and a 20-125 PSI pressure range.
The pre-rinse unit features a 44" flexible stainless steel hose complete with a heat-resistant blue handle and hold-down ring to protect your hands during use. The 1.15 GPM spray valve offers exceptional cleaning power to uphold cleaning standards within your busy establishment. With its stainless steel 18" rigid riser and 6" adjustable wall bracket, this product guarantees lasting use and outstanding durability.
The 8" wall-mount mixing faucet is built with adjustable centers from 7 3/4" to 8 1/4" and stainless steel 1/2" NPT female eccentric inlets with 2" flanges. Quarter-turn Cerama cartridges with check valves work to prevent the crossflow of water to optimize performance. The stainless steel ceramic cartridges are durable and resists chemicals. The 12" swing nozzle with a Series 1 stream regulator outlet offers exceptional clearance to help you complete handwashing and dishwashing procedures with ease. Stainless steel lever handles feature color-coded indexes to ensure clear visibility of temperature identification.
Overall Dimensions:
Faucet Height: 37 11/16"
Faucet Width: 12 5/8"
Add-On Faucet: 12"