Beverage-Air SPED48HC-10-2 48" 1 Door 2 Drawer Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sed48102hMFR number  SPED48HC-10-2
Product Overview
  • Top holds (10) 1/6 size pans (included)
  • Includes a 10" wide cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, door, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/4 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010806157
Works With
Beverage-Air SPED48HC-10-2 Specs
Shipping Weight
290 lb.
Depth
31 1/4 Inches
Height
41 11/16 Inches
Cutting Board Width
48 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
10 Pans
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
13.9 cu. ft.
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Standard Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPED48HC-10-2 Details
The Beverage-Air SPED48HC-10-2 48" one door, two drawer sandwich / salad prep table provides plenty of room to prepare your freshest salads, sandwiches and more! Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for more even temperature distribution and improved performance. A stainless steel front, sides, top, drawers and grille ensure years of dependable performance. The door section provides additional storage space for backup toppings and ingredients, and comes with two epoxy-coated steel wire shelves. This unit runs on eco-friendly R-290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business.
- 10" wide polyethylene cutting board provides convenient work space and is removable for easy cleaning
- 4" deep polycarbonate food pans included for top section
- Top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately)
- Door section has stay-open, self-closing design and comes with two epoxy-coated wire shelves
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/4 hp compressor and R-290 refrigerant maintain food safe holding temperatures
- Heavy duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers and front grille
-Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 13.9 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"