Beverage-Air SPED48HC-08-4 48" 4 Drawer Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sed48084hMFR number  SPED48HC-08-4
Product Overview
  • Top holds (8) 1/6 size pans (included)
  • Includes a 10" wide cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/4 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010806140
Works With
Beverage-Air SPED48HC-08-4 Specs
Shipping Weight
358 lb.
Depth
31 1/4 Inches
Height
41 11/16 Inches
Cutting Board Width
48 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Access Type
Drawers
Capacity
13.9 cu. ft.
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Stainless Steel and Aluminum
Door Type
Solid
Features
Made in America
Horsepower
1/4 hp
Number of Drawers
4 Drawers
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Standard Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPED48HC-08-4 Details
The Beverage-Air SPED48HC-08-4 48" four drawer sandwich / salad prep table provides plenty of room to prepare your freshest salads, sandwiches and more! Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for more even temperature distribution and improved performance. A stainless steel front, sides, top, drawers and grille ensure years of dependable performance.
-4" deep polycarbonate food pans included for top section
-Top drawers hold 4" deep food pans; bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately)
-Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
-1/4 hp compressor and R-290 refrigerant maintain food safe holding temperatures
-Heavy duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers and front grille
-Corrosion-resistant aluminum interior liner
-Insulated cover
-13.9 cu. ft. total capacity
-115V
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"