Beverage-Air SPED48HC-08-2 48" 1 Door 2 Drawer Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sed48082hMFR number  SPED48HC-08-2
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 1/4 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
  • Top holds (8) 1/6 size pans (included)
  • Includes a 10" wide cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, door, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
UPC Code:400010806133
Works With
Beverage-Air SPED48HC-08-2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
275 lb.
Width
48 Inches
Depth
31 1/4 Inches
Height
41 11/16 Inches
Cutting Board Width
48 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
13.9 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Standard Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPED48HC-08-2 Details
The Beverage-Air SPED48HC-08-2 48" one door, two drawer sandwich / salad prep table provides plenty of room to prepare your freshest salads, sandwiches and more! Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for more even temperature distribution and improved performance. A stainless steel front, sides, top, drawers and grille ensure years of dependable performance. The door section provides additional storage space for backup toppings and ingredients, and comes with two epoxy-coated steel wire shelves.
- 10" wide polyethylene cutting board provides convenient work space and is removable for easy cleaning
- 4" deep polycarbonate food pans included for top section
- Top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately)
- Door section has stay-open, self-closing design and comes with two epoxy-coated wire shelves
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/4 hp compressor and R-290 refrigerant maintain food safe holding temperatures
- Heavy duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers and front grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 13.9 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"