Beverage-Air SPED60HC-08-4 60" 4 Drawer Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sed60084hMFR number  SPED60HC-08-4
Product Overview
  • Top holds (8) 1/6 size pans (included)
  • Includes a 10" wide cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/3 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010806201
Works With
Beverage-Air SPED60HC-08-4 Specs
Shipping Weight
360 lb.
Depth
31 1/4 Inches
Height
41 11/16 Inches
Cutting Board Width
60 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Amps
9.6 Amps
Hertz
60 Hz
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
8 Pans
Access Type
Drawers
Capacity
17.1 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Number of Drawers
4 Drawers
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Standard Top Workstation Refrigerators
Beverage-Air SPED60HC-08-4 Details
The Beverage-Air SPED60HC-08-4 60" four drawer sandwich / salad prep table provides plenty of room to prepare your freshest salads, sandwiches, and more! Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for more even temperature distribution and improved performance. A stainless steel front, sides, top, drawers, and grille ensure years of dependable performance.
- 10" wide polyethylene cutting board provides convenient work space and is removable for easy cleaning
- 4" deep polycarbonate food pans included for top section
- Top drawers hold 4" deep food pans; bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately)
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/3 hp compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant
- Heavy-duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers, and front grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 17.1 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Width: 60"