Beverage-Air SPED48HC-10-2-CL Elite Series 48" 2 Drawer Refrigerated Sandwich Prep Table with Clear Lid
Item number 185sd48h102cMFR number SPED48HC-10-2-CL
Works With
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(18,192 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Top holds (10) 1/6 size pans (included)
- Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
- 10” deep cutting board provides ample amount of space for sandwich prep
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp, 115V
- Shipping Weight
- 336 lb.
- Width
- 48 Inches
- Depth
- 32 Inches
- Height
- 45 1/4 Inches
- Nominal Width
- 48 Inches
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Drawers
- Casters
- With Casters
- Color
- Silver
- Compressor Style
- Side / Rear Breathing
- Construction
- Stainless Steel and Aluminum
- Display Case Type
- Refrigerated
- Features
- Made in America
- Horsepower
- 1/6 hp
- Installation Type
- Floor Model
- Number of Drawers
- 2 Drawers
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Top Type
- Standard Top Workstation Refrigerators
Beverage-Air SPED48HC-10-2-CL Details
The Beverage-Air SPED48HC-10-2-CL Elite Series 48" 2 drawer refrigerated sandwich prep table with clear lid is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads. Behind the cutting board, this prep table boasts enough space for (10) 1/6 size food pans (included) along its top rail. Plus, it comes with heavy-duty pan supports to ensure that the pans remain securely in place to prevent food spillage. For additional refrigerated storage space, the top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately). To prevent product contamination, the pan rail is easily covered by a clear lift-up lid; just lower it when the table is not in use, and keep product safe and properly chilled.
Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and drawers. The top of this unit features additional storage space on the right side, providing plenty of room for gloves or bottles. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 32"
Height: 45 1/4"
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.