Beverage-Air SPED48HC-10C-4 48" 4 Drawer Cutting Top Refrigerated Sandwich Prep Table with 17" Wide Cutting Board
Item number  185sd4810c4hMFR number  SPED48HC-10C-4
Product Overview
  • Top holds (10) 1/6 size pans (included)
  • Includes a 17" wide cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/4 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010807055
Works With
Beverage-Air SPED48HC-10C-4 Specs
Shipping Weight
290 lb.
Depth
36 Inches
Height
41 11/16 Inches
Cutting Board Width
48 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
17 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
10 Pans
Access Type
Drawers
Capacity
13.9 cu. ft.
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Features
Made in America
Horsepower
1/4 hp
Number of Drawers
4 Drawers
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Cutting Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPED48HC-10C-4 Details
With a 17" wide cutting board, the SPED48HC-10C-4 48" four drawer sandwich / salad prep table provides plenty of room to prepare your freshest salads, sandwiches and more! Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for more even temperature distribution and improved performance. A stainless steel front, sides, top, drawers and grille ensure years of dependable performance.
- 17" wide polyethylene cutting board provides extra work space and is removable for easy cleaning
- 4" deep polycarbonate food pans included for top section
- Top drawers hold 4" deep food pans; bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately)
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/4 hp compressor and R-290 refrigerant maintain food safe holding temperatures
- Heavy duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers and front grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 13.9 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 36"