True TSSU-60-16D-2-HC 60 3/8" Refrigerated Sandwich Prep Table with Right Door and Two Drawers
Item number  890ts6016d2hMFR number  TSSU-60-16D-2-HC
Product Overview
  • 36" high work surface
  • Features full-body, foamed-in-place insulation and coved corners
  • Comes with (16) 1/6 size pans, a cutting board, and 2 adjustable PVC-coated shelves
  • Uses R-290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
  • 5" casters included
  • Durable stainless steel floor with coved corners
  • R290 refrigerant, 1/3 hp; 115V
UPC Code:400012748332
Other Products from this Line
True Refrigeration TSSU-60-16D-2-HC Specs
Shipping Weight
405 lb.
Depth
31 1/8 Inches
Height
43 Inches
Hertz
60 Hz
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
16 Pans
Access Type
Doors and Drawers
Hinge Location
Right
Horsepower
1/3 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
16 Pans
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Top Type
Standard Top
Type
Prep Refrigeration
True Refrigeration TSSU-60-16D-2-HC Details
This unit is outfitted with a pan rail that comes with (16) 1/6 size, 4" deep food pans, so you can begin using it as soon as possible. For more widely used ingredients, though, it can hold pans up to 6" deep. This refrigerated prep table also features a full-length, 11 3/4" deep cutting board made from durable white polyethylene that's built to stand up to constant pounding and cutting from kitchen knives.
The unit features two drawers that can accommodate one full-size 6" deep food pan each, and one door with a spacious interior to give you plenty of room to keep extra pans of your most heavily-used ingredients or any other items that you might want to have on hand. The two PVC-coated wire shelves that come standard on this unit provide an easy way to make the most out of the refrigerated cabinet area and stay organized. The entire unit is insulated with high-density polyurethane insulation to ensure that all your items are at food-safe temperatures. This unit uses a 1/3 hp compressor that runs on R-290 refrigerant, which has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/8"
Depth: 31 1/8"
Height: 43"
Work Surface Height: 36"