True TSSU-60-12-HC 60 3/8" Refrigerated Sandwich Prep Table with Two Doors
Item number  890tssu6012hMFR number  TSSU-60-12-HC
Product Overview
  • Stainless steel doors and exterior; aluminum lined interior and GalFan coated steel back
  • 36" high work surface
  • Features full-body, foamed-in-place insulation and coved corners
  • Comes with (12) 1/6 size pans, a cutting board, and 4 adjustable PVC-coated shelves
  • Uses R-290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
UPC Code:400012376078
Works With
View All Items
True Refrigeration TSSU-60-12-HC Specs
Shipping Weight
345 lb.
Depth
31 1/8 Inches
Height
43 Inches
Hertz
60 Hz
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors
Hinge Location
Left Right
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Top Type
Standard Top
Type
Prep Refrigeration
True Refrigeration TSSU-60-12-HC Details
Streamline the preparation of all your signature salads and sandwiches with this True 60 3/8" refrigerated sandwich prep table with two doors! Boasting a removable 11 3/4" deep cutting board for all of your dicing, slicing, and assembling needs. The unit includes (12) 1/6 size, 4" deep food pans to accommodate a variety of ingredients. For extra storage space and efficiency, you can easily insert 6" deep food pans (sold separately). It includes four heavy-duty adjustable PVC-coated wire shelves housed within the refrigerator so backup pans of cucumbers, tomatoes, mandarin oranges, and other toppings are always close at hand.
When not in use, the displayed pans of ingredients can easily be kept sanitary and chilled with the insulated stainless steel hood and lid. When cleaning the unit, completely remove the lid assembly to make the task as easy as possible. Designed with a stainless steel front, top, floor, and ends, this refrigerated prep table offers optimal durability so that you can quickly assemble delicious sandwiches and salads for years to come! This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/8"
Depth: 31 1/8"
Height: 43"
Work Surface Height: 36"
Capacity: 17.8 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.