True TSSU-60-10-HC 60 3/8" Refrigerated Sandwich Prep Table with Two Doors
Item number  890tssu6010hMFR number  TSSU-60-10-HC
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel doors and exterior; aluminum lined interior and GalFan coated steel back
  • 36" high work surface
  • Features full-body, foamed-in-place insulation and coved corners
  • Comes with (10) 1/6 size pans, a cutting board, and 4 adjustable PVC-coated shelves
  • Uses R-290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
UPC Code:400012362347
Other Products from this Line
True Refrigeration TSSU-60-10-HC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
365 lb.
Width
60 3/8 Inches
Depth
31 1/8 Inches
Height
43 Inches
Cutting Board Width
Nominal Width
60 Inches
Cutting Board Depth
Work Surface Height
36 Inches
Amps
6.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
10 Pans
Access Type
Doors
Capacity
17.8 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Standard Top
Type
Prep Refrigeration
True Refrigeration TSSU-60-10-HC Details
Streamline the preparation of all your signature salads and sandwiches with this True 60 3/8" refrigerated sandwich prep table with two doors! Boasting a removable 11 3/4" deep cutting board for all of your dicing, slicing, and assembling needs. The unit includes (10) 1/6 size, 4" deep food pans to accommodate a variety of ingredients. For extra storage space and efficiency, you can easily insert 6" deep food pans (sold separately). It includes four heavy-duty adjustable PVC-coated wire shelves housed within the refrigerator so backup pans of cucumbers, tomatoes, mandarin oranges, and other toppings are always close at hand.
When not in use, the displayed pans of ingredients can easily be kept sanitary and chilled with the insulated stainless steel hood and lid. When cleaning the unit, completely remove the lid assembly to make the task as easy as possible. Designed with a stainless steel front, top, floor, and ends, the refrigerated prep table offers optimal durability so that you can quickly assemble delicious sandwiches and salads for years to come! This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/8"
Depth: 31 1/8"
Height: 43"
Work Surface Height: 36"
Capacity: 17.8 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.