True TSSU-60-15M-B-HC 60 3/8" Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table with Two Doors
Item number  890ts6015mbhMFR number  TSSU-60-15M-B-HC
Product Overview
  • Stainless steel doors, top, and exterior; aluminum lined interior and GalFan coated steel back
  • Mega top design has a 36" high work surface
  • Features full-body, foamed-in-place insulation and coved corners
  • Comes with (15) 1/6 size pans, a cutting board, and 4 adjustable PVC-coated shelves
  • Uses R-290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
UPC Code:400012636554
Other Products from this Line
True Refrigeration TSSU-60-15M-B-HC Specs
Shipping Weight
370 lb.
Depth
35 1/8 Inches
Cutting Board Depth
8 7/8 Inches
Hertz
60 Hz
Access Type
Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
15 Pans
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Top Type
Mega Top
Type
Prep Refrigeration
True Refrigeration TSSU-60-15M-B-HC Details
Conveniently assemble sandwiches and salads with the True 60 3/8" mega top refrigerated sandwich prep table with two doors. With (15) 1/6 size 4" deep polycarbonate food pans, this unit is perfect for holding a variety of toppings and ingredients, from diced tomato to sliced deli meat! Plus, it can accommodate 6" deep pans, allowing you to maximize the storage capacity and most efficiently prepare meals. A 8 7/8" deep polyethylene cutting board runs the full length of the refrigerator too, providing you with the perfect place to slice and dice before serving.
Your bustling kitchen staff will especially love that the epoxy-coated evaporator and the high-quality body provide superior corrosion resistance and cleanability, ensuring that spills and messes won't set back anyone's schedule. The interior of the unit features four adjustable shelves made from heavy-duty PVC-coated wire for refrigerated, backstock storage. It's accessible by the two stainless steel doors with 12" long recessed handles that won't slam into other equipment when opened. Plus, the doors are outfitted with magnetic gaskets and a self-closing design to ensure that they close completely to seal the cold air inside the unit. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/8"
Depth: 35 1/8"
Height: 46 5/8"
Work Surface Height: 36"
Capacity: 17.8 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.