Beverage-Air WTR20HC-FIP 20" Worktop Refrigerator with 4" Foamed-in-Place Backsplash
Item number  185wtr20hcfpMFR number  WTR20HC-FIP
Product Overview
  • Removable, self-closing door includes a magnetic gasket and 120 degree stay-open feature
  • Sturdy, 4" foamed-in-place backsplash helps prevent supplies from falling off the top
  • Stainless steel front, door, top, and sides with corrosion-resistant aluminum liner
  • Full mechanical controls and an auto-defrost feature make for easy operation
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/10 hp, 115V
UPC Code:400013749604
Other Products from this Line
Maximize your space with this Beverage-Air 20" worktop refrigerator with backsplash!
Space-efficiency is often required in a commercial kitchen, and this Beverage-Air WTR20HC-FIP 20" worktop refrigerator with 4" foamed-in-place backsplash delivers just that. Not only does it provide a spacious work top area for food prep or plating, it also includes 2.25 cu. ft. of refrigerated storage.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Ergonomic Door Design
Corrosion-Resistant Interior
Durable and Reliable
The exterior of the refrigerator, which includes a stainless steel front, top, and sides, is outfitted with a 4" backsplash. This backsplash helps prevent ingredients and supplies from falling behind the unit during use, and it's even foamed-in-place for added reliability.
Specialized Refrigerant
Added Convenience
This unit comes with a set of (4) 6" casters for added efficiency and convenience. Because it's mobile, the refrigerator easily rolls aside for service or cleaning. Plus, two of the casters include brakes, which secure the unit in place for stationary use. A 115V electric connection is required for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.