Beverage-Air WTR20HC-23 20" Shallow Depth ADA Height Worktop Refrigerator
Item number  185wtr20yhaMFR number  WTR20HC-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Balanced interior forced air system keeps items cool between 36 to 38 degrees Fahrenheit
  • Features foamed-in-place, 2" thick polyurethane insulation for superior cooling
  • Self-closing door is designed with magnetic gasket to ensure full closure every time
  • Sturdy 1 1/2" thick 16 gauge stainless steel worktop great for variety of tasks
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/6, 115V
UPC Code:400012939532
Works With
Maximize your space with this Beverage-Air 20" shallow depth ADA height worktop refrigerator!
This Beverage-Air WTR20HC-23 20" shallow depth worktop refrigerator makes a great addition to your prep or service area. Its heavy-duty stainless steel construction and corrosion-resistant aluminum interior are perfect for everyday use in your commercial kitchen. The shallow depth also makes it easy to use in tight spaces. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Convenient Features
Easy Organization
Added Mobility
The unit comes with (4) 3" casters, 2 with locking brakes, making it easy and safe to move your refrigerator for cleaning and maintenance.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.