Beverage-Air WTR27HC-FIP 27" Worktop Refrigerator with 4" Foamed-in-Place Backsplash
Item number  185wtr27hcfpMFR number  WTR27HC-FIP
Product Overview
  • Removable, self-closing door includes a magnetic gasket and 120 degree stay-open feature
  • Sturdy, 4" foamed-in-place backsplash helps prevent supplies from falling off the top
  • Stainless steel front, door, top, and sides with corrosion-resistant aluminum liner
  • Full mechanical controls and an auto-defrost feature make for easy operation
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/10 hp, 115V
UPC Code:400013749635
Other Products from this Line
Beverage-Air WTR27HC-FIP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
161 lb.
Width
27 Inches
Depth
29 7/8 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
16 Inches
Interior Height
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
5.25 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/10 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air WTR27HC-FIP Details
Space-efficiency is often required in a commercial kitchen, and this Beverage-Air WTR27HC-FIP 27" worktop refrigerator with 4" foamed-in-place backsplash delivers just that. Not only does it provide a spacious work top area for food prep or plating, it also includes 5.25 cu. ft. of refrigerated storage. The door to the refrigerated cabinet is made of stainless steel and is self-closing with a 120 degree stay-open feature for easy loading. When closed, the door seals shut with a magnetic gasket. At the end of the day the door is easy to remove prior to cleaning.
The exterior of the refrigerator, which includes a stainless steel front, top, and sides, is outfitted with a 4" backsplash. This backsplash helps prevent ingredients and supplies from falling behind the unit during use, and it's even foamed-in-place for added reliability.
A full mechanical control and automatic defrost simplify operation and maintenance, as does the unit's set of 6" casters. Because it's mobile, the refrigerator easily rolls aside for service or cleaning. Plus, two of the casters include brakes, which secure the unit in place for stationary use. A 115V electric connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 27"
Depth: 29 7/8"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 5.25 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 16"
Depth: 21 1/2"
Depth (usable): upper 16"
Depth (usable): lower 13 1/8"
Height: front 23"
Height: rear 16"