Beverage-Air UCF27HC-23 27" Low Profile Shallow Depth Undercounter Freezer
Item number Item #: 185ucf27hclpMFR number MFR #: UCF27HC-23
- Apply, opens link in this tab
(9,526 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Shallow depth, stainless steel front, sides, and top with corrosion-resistant aluminum interior; 3"
- Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
- Removable door simplifies cleaning and service and is field-reversible
- Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400014093577
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCF27HC-23 27" low profile shallow depth undercounter freezer!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate by utilizing undercounter space. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air UCF27HC-23 undercounter freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Made in America
This item was made in the United States of America.
Energy Star Qualified
Durable Stainless Steel Exterior
Interior Thermometer
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Low Profile Casters
It also comes with 3" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use.
2 Adjustable Shelves
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Height
Access Type
Horsepower
Style
- Item #: 185ucf27hclpBeverage-Air UCF27HC-23 27" Low Profile Shallow Depth Undercounter Freezer
Price
- Width: Width27 Inches
- Depth: Depth29 7/8 Inches
- Height: Height31 5/8 Inches
- Access Type: Access TypeDoors
- Horsepower: Horsepower1/2 hp
- Style: StyleLow Profile
- Item #: 178ssuc27fhcAvantco SS-UC-27F-HC 27" Undercounter Freezer
- Width: Width27 Inches
- Depth: Depth29 1/2 Inches
- Height: Height35 1/4 Inches
- Horsepower: Horsepower1/3 hp
- Style: StyleCounter Height
- Width:
- 27 Inches
- Depth:
- 29 7/8 Inches
- Height:
- 31 5/8 Inches
- Interior Width:
- 23 Inches
- Interior Depth:
- Interior Height:
- Capacity:
- 5.49 cu. ft.
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air UCF27HC-23 today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air UCF27HC-23
Brochure
Beverage-Air UCF27HC-23 Specs
- Shipping Weight
- 162 lb.
- 27 Inches
- Interior Width
- 23 Inches
- Interior Depth
- Interior Height
- Amps
- 6 Amps
- Hertz
- 60 Hz