Beverage-Air UCFD48AHC-2-23 48" Low Profile Undercounter Freezer with 2 Drawers and 1 Door
Item number  185ufd48a2lpMFR number  UCFD48AHC-2-23
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, door, drawers, and grille; corrosion-resistant aluminum interior
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • 2 drawers feature magnetic gaskets and telescoping slides
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400014093942
Works With
Beverage-Air UCFD48AHC-2-23 Specs
Shipping Weight
245 lb.
Width
48 Inches
Height
31 1/2 Inches
Interior Width
44 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
11.6 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Freezer Temperature
0 Degrees F
Hinge Location
Right
Horsepower
1/2 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Style
Low Profile
Type
Freezers Undercounter Freezers
Beverage-Air UCFD48AHC-2-23 Details
This Beverage-Air UCFD48AHC-2-23 48" low profile undercounter freezer with 2 drawers is perfect for providing out of the way, frozen food storage when space is a limiting factor. Both the top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately). They're also supported by telescoping drawer slides with stainless steel roller bearing wheels, which allow for easy access to your most popular frozen ingredients and desserts. This unit comes with one door and 2 epoxy-coated wire shelves for maximum product storage.
Thanks to its 1/2 hp compressor, this undercounter freezer's compressor runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. An interior thermometer is included, allowing you to always monitor the temperature of your product. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity. This model also comes standard with 3" casters, which make cleaning and servicing much easier. It lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. This model requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 32"
Height: 31 1/2"
Capacity: 11.6 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 23 1/2"
Depth (Usable): upper 18 1/2"
Depth (Usable): lower 15 3/8"
Height: front 23"
Height: rear 16"