Beverage-Air UCFD32AHC-2-23 32" Low Profile Undercounter Freezer with 2 Drawers
Item number  185ufd32a2lpMFR number  UCFD32AHC-2-23
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and drawers; corrosion-resistant aluminum interior
  • 2 drawers feature magnetic gaskets and telescoping slides
  • Drawers won't accidentally pull out of unit and disrupt employee workflow
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3+ hp
UPC Code:400014093904
Works With
Beverage-Air UCFD32AHC-2-23 Specs
Shipping Weight
250 lb.
Height
31 5/8 Inches
Interior Width
28 Inches
Interior Depth
15 3/8 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
4 Amps
Hertz
60 Hz
Access Type
Drawers
Capacity
7.2 cu. ft.
Compressor Location
Rear Mounted
Features
Made in America
Freezer Temperature
0 Degrees F
Horsepower
1/3 hp
Number of Drawers
2 Drawers
Style
Low Profile
Type
Freezers Undercounter Freezers
Beverage-Air UCFD32AHC-2-23 Details
This Beverage-Air UCFD32AHC-2-23 32" low profile two drawer undercounter freezer is a great solution when you need to increase the usable frozen storage capacity in your kitchen! With a stainless steel front, sides, drawers, and durable 1/2" thick top, this unit can stand up to the rigors of even fast-paced kitchens. Plus, since the interior liner is made from aluminum, you don't need to worry about rust and corrosion compromising the safety of the food you serve.
The unit's 2 drawers each fit 6" deep food pans and feature a magnetic gasket that creates a positive seal, keeping cold air in and warm air out. Telescoping drawer slides provide ample drawer support as well, while a locking mechanism prevents the drawers from accidentally being pulled out from the cabinet.
A set of 3" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. This model requires a 115V electrical connection and includes an 8' long cord and plug set.
Overall Dimensions:
Width: 32"
Depth: 32"
Height: 31 5/8"
Capacity: 7.2 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 28"
Depth: 15 3/8"
Height: 23"