Beverage-Air SPE48HC-18M-STL 48" 2 Door Mega Top Glass Lid Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se4818sthMFR number  SPE48HC-18M-STL
Product Overview
  • Includes (18) 1/6 size food pans
  • Two epoxy-coated shelves per section
  • CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
  • Glass lid for enhanced product visibility
  • 10" deep cutting board for prep work
UPC Code:400010806539
Works With
Enhance product visibility with this Beverage-Air SPE48-18M-STL 48" mega top salad / sandwich prep table with glass lid!
The Beverage-Air SPE48-18M-STL 48" mega top salad / sandwich prep table ensures that your toppings stay fresh and ingredients stay close at hand at food-safe holding temperatures. Plus, its mega top design boasts a 50% greater pan capacity than a standard prep table! This model's high-capacity refrigeration system features advanced airflow management to cool pans from the bottom for uniform temperature distribution throughout the cabinet.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Glass Lid
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Convenient Food Prep Space
Your mega top unit comes with (18) 1/6 size 4" deep food pans, which provide you with plenty of room to store your sandwich or salad ingredients. The food pan layout can also hold 1/9 size food pans with additional adapter bars (sold separately). The 10" wide polyethylene cutting board is great for preparing sandwiches and salads, plus it's removable for easy cleaning.
6" Casters
A set of 6" casters (2 with brake) make it easy to move your unit for cleaning or maintenance. This increases the versatility of your new refrigerator and makes it easy to use.
Durable Construction
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.