Beverage-Air SPE48HC-18M-STL-018 48" 2 Door Mega Top Glass Lid Refrigerated Sandwich Prep Table with Stainless Steel Back
Item number  185se4818stsMFR number  SPE48HC-18M-STL-018
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds (6) 1/6 size, (2) 1/2 size, and 1 full size polycarbonate food pan (included)
  • Glass lid for enhanced product visibility
  • Heavy-duty pan liner prevents spills from entering the cabinet and directs air to pans
  • Cartridge style door hinges; corrosion-resistant aluminum interior
  • 10" deep cutting board for prep work
UPC Code:400012953699
Works With
Enhance product visibility with this Beverage-Air SPE48HC-18M-STL-018 48" mega top salad / sandwich prep table with glass lid!
The Beverage-Air SPE48HC-18M-STL-018 48" mega top salad / sandwich prep table ensures that your toppings stay fresh and ingredients stay close at hand at food-safe holding temperatures. Plus, its mega top design boasts a 50% greater pan capacity than a standard prep table! This model's high-capacity refrigeration system features advanced airflow management to cool pans from the bottom for uniform temperature distribution throughout the cabinet.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Glass Lid
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Convenient Food Prep Space
Your mega top unit comes with (18) 1/6 size 4" deep food pans, which provide you with plenty of room to store your sandwich or salad ingredients. The food pan layout can also hold 1/9 size food pans with additional adapter bars (sold separately). The 10" wide polyethylene cutting board is great for preparing sandwiches and salads, plus it's removable for easy cleaning.
6" Casters
A set of 6" casters (2 with brake) make it easy to move your unit for cleaning or maintenance. This increases the versatility of your new refrigerator and makes it easy to use.
Durable Construction, Stainless Back
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.