Beverage-Air SPE48HC-18M-STL-23 48" 2 Door Mega Top ADA Height Glass Lid Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se4818staMFR number  SPE48HC-18M-STL-23
Product Overview
  • Top holds (6) 1/6 size, (2) 1/2 size, and 1 full size polycarbonate food pan (included)
  • Glass lid for enhanced product visibility
  • Heavy-duty pan liner prevents spills from entering the cabinet and directs air to pans
  • Cartridge style door hinges; corrosion-resistant aluminum interior
  • 10" deep cutting board for prep work
UPC Code:400012953705
Works With
Enhance product visibility with this Beverage-Air SPE48HC-18M-STL-23 48" mega top salad / sandwich prep table with glass lid!
The Beverage-Air SPE48HC-18M-STL-23 48" mega top salad / sandwich prep table ensures that your toppings stay fresh and ingredients stay close at hand at food-safe holding temperatures. Plus, its mega top design boasts a 50% greater pan capacity than a standard prep table! This model's high-capacity refrigeration system features advanced airflow management to cool pans from the bottom for uniform temperature distribution throughout the cabinet.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
Glass Lid
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Convenient Food Prep Space
Your mega top unit comes with (18) 1/6 size 4" deep food pans, which provide you with plenty of room to store your sandwich or salad ingredients. The food pan layout can also hold 1/9 size food pans with additional adapter bars (sold separately). The 10" wide polyethylene cutting board is great for preparing sandwiches and salads, plus it's removable for easy cleaning.
3" ADA-Height Casters
A set of 3" casters (2 with brakes) keeps the working height of this unit at an appropriate level to meet ADA standards so you can be in compliance and accommodate every employee's needs.
Durable Construction
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.