Beverage-Air DPD67HC-6 67" 6 Drawer Pizza Prep Table
Item number  185dpd67hc6MFR number  DPD67HC-6
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, grille, and drawers
  • 19" wide removable cutting board
  • Aluminum interior liner resists corrosion, and also stops spills from falling into the cabinet
  • Built to accommodate 6" deep pans (sold separately)
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
UPC Code:400013432896
Works With
View All Items
The Beverage-Air DPD67HC-6 Hydrocarbon Series 67" 6 drawer pizza prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures.
Boasting a 19" deep removable polyethylene cutting board, this table maximizes prep space, making it perfect for building your signature pizzas, strombolis, or calzones. The interior liner of this pizza prep table is made of corrosion-resistant aluminum and is designed to prevent spills and messes from falling into the cabinet.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Construction
The table is able to hold food pans (sold separately) up to 6" deep and comes with removable stainless steel hoods and insulated lids. Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and drawers.
Long-Lasting and Secure
Maintains Consistent Temperature
Specialized Refrigerant
Simple Defrosting
Corrosion- and Rust-Resistant
Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four heavy-duty 3" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility. An 8' long cord is provided, and a 115V electrical connection is required for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
67 Inches
Depth:
37 Inches
Height:
53 Inches
Work Surface Height:
33 5/8 Inches
Capacity:
20.68 cu. ft.
Interior Dimensions:
Interior Width:
48 Inches
Interior Depth:
26 Inches
Interior Height:
23 3/4 Inches
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air DPD67HC-6 today!
Find Parts for this Item
Other Products from this Line
Customer Reviews
Customer Photos & Videos
3.0
Rated 3 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • unit
  • department
  • finally
  • warranty
  • fan
  • once
  • several
  • agree
  • air
  • attempts
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Abel T. from Martino's Pizzeria
Posted on 09/13/2018
Verified Purchase
Rated 1 out of 5 stars
Style:
Base Model
Thank you for your feedback! We are sorry your Beverage-Air DP67HC 67 inch Two Door Refrigerated Pizza Prep Table was defective. Corrective action has been taken and a Customer Solutions Representative will remain in contact with you about this.