Beverage-Air DPD46HC-2 Hydrocarbon Series 46" 2 Drawer Pizza Prep Table
Item number 185dpd46hc2MFR number DPD46HC-2
Works WithView All Items
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(19,926 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Stainless steel front, sides, top, grille, and drawers
- 19" wide removable cutting board
- Aluminum interior liner resists corrosion, and also stops spills from falling into the cabinet
- Built to accommodate 6" deep pans (sold separately)
- Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
UPC Code:400013432520
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 311 lb.
- Width
- 46 Inches
- Depth
- 37 Inches
- Height
- 33 3/4 Inches
- Power Cord Length
- 8 Feet
- Interior Width
- 27 Inches
- Nominal Width
- 48 Inches
- Interior Depth
- 26 Inches
- Interior Height
- 23 7/8 Inches
- Work Surface Height
- Amps
- 4.5 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Access Type
- Drawers
- Capacity
- 11.91 cu. ft.
- Color
- Silver
- Compressor Location
- Side Mounted
- Compressor Style
- Side / Rear Breathing
- Construction
- Stainless Steel and Aluminum
- Exterior Material
- Stainless Steel
- Features
- Made in America
- Horsepower
- 1/3 hp
- Installation Type
- Freestanding
- Interior Material
- Aluminum
- Number of Drawers
- 2 Drawers
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Refrigeration Type
- Air Cooled
- Temperature Range
- 36 - 38 Degrees F
Beverage-Air DPD46HC-2 Details
The Beverage-Air DPD46HC-2 Hydrocarbon Series 46" 2 drawer pizza prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting a 19" deep removable polyethylene cutting board, this table maximizes prep space, making it perfect for building your signature pizzas, strombolis, or calzones. The interior liner of this pizza prep table is made of corrosion-resistant aluminum and is designed to prevent spills and messes from falling into the cabinet. The table is able to hold food pans (sold separately) up to 6" deep, and comes with removable stainless steel hoods and insulated lids.
This pizza prep table's 2 drawers are built with magnetic gaskets which act as seals, and telescoping slides which lock to keep drawers from being completely pulled out of the cabinet. The drawers are also constructed with highly durable stainless steel frames for long-lasting use. Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and drawers. Four heavy-duty 3" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility.
The table's 1/3 hp compressor uses R290 refrigerant and will maintain the temperature of your pizza prep products between 36 degrees and 38 degrees Fahrenheit. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. This table's electronically controlled system is built with a smart-defrost algorithm to take the hassle out of defrosting. An 8' long cord is provided, and a 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 46"
Depth with Cutting Board: 37"
Height: 33 3/4"
Work Surface Height: 33 3/4"
Capacity: 11.91 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 27"