Beverage-Air DPD46HC-2-CL 46" 2 Drawer Clear Lid Refrigerated Pizza Prep Table
Item number 185dpd46h2clMFR number DPD46HC-2-CL
- Apply, opens link in this tab
(21,344 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Clear, lift-up lid provides product visibility so that it's easy to monitor and refill when needed
- Built to accommodate 6" deep pans (sold separately)
- Stainless steel front, sides, top, grille, and drawers
- 19" deep, reversible polyethylene cutting board provides ample workspace
- Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/2 hp
UPC Code:400014095441
- Height
- 53 1/8 Inches
- 46 Inches
- Cutting Board Depth
- 19 Inches
- Hertz
- 60 Hz
- Capacity
- 12 cu. ft.
- Features
- Clear Lid Made in America
- Horsepower
- 1/2 hp
- Aluminum
- Maximum Temperature
- 38 Degrees F
- Number of Drawers
- 2 Drawers
- 36 - 38 Degrees F
Beverage-Air DPD46HC-2-CL Details
Engineered for superior function and durability, the Beverage-Air DPD46HC-2-CL 46" refrigerated pizza prep table simplifies the workflow of pizza assembly. With this prep table's clear lid, it provides exceptional product visibility to show-off ingredients to customers and to help employees locate the toppings. Its rail holds 6" deep food pans, making it easy to store a wide variety of ingredients right where you need them. They're kept between 36 and 38 degrees Fahrenheit for food safety, while the lift-up lid traps the cold air around the product and help prevent cross-contamination.
This particular pizza prep table features a 19" deep cutting board in front of the raised rail to provide plenty of workspace for meal preparation. It's made of white polyethylene and is easy to remove for cleaning; it's even reversible to maximize longevity! As you grab the ingredients stored in the rail and assemble an order on the cutting board, you can also access the lower refrigerated cabinet to retrieve back-up ingredients or specialty toppings. The prep table's 2 drawers are built with magnetic gaskets which act as seals, and telescoping slides which lock to keep drawers from being completely pulled out of the cabinet. These slides are made of stainless steel and feature Delrin rollers rated at 275 lb. The drawers are also constructed with highly durable stainless steel frames for long-lasting use.
To prevent the inevitable spill and leak from damaging the unit's interior, it's lined with corrosion-resistant aluminum. Plus, an aluminum top interior liner helps prevent product from the rail from falling into the cabinet. For overall durability, this prep table is built with a stainless steel front, top, grille, drawers, and sides. A set of (4) 3" casters, 2 with brakes, even come standard to make the unit easy to move aside for cleaning or service.
The unit's 1/2 hp compressor uses R290 refrigerant, which is a specialized refrigerant with an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. For easy maintenance, an electronically controlled system is built with a smart-defrost algorithm to take the hassle out of defrosting. An 8' long cord is provided, and a 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 46"
Depth with Cutting Board: 37"
Height: 53 1/8"
Work Surface Height: 33 3/4"
Capacity: 12 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 27"