Beverage-Air DPD60HC-2 Hydrocarbon Series 60" 2 Drawer Pizza Prep Table
Item number  185dpd60hc2MFR number  DPD60HC-2
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, grille, and drawers
  • 19" wide removable cutting board
  • Aluminum interior liner resists corrosion, and also stops spills from falling into the cabinet
  • Built to accommodate 6" deep pans (sold separately)
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
UPC Code:400013432544
Works With
View All Items
Beverage-Air DPD60HC-2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
454 lb.
Width
60 Inches
Depth
37 Inches
Height
33 5/8 Inches
Power Cord Length
8 Feet
Interior Width
41 Inches
Nominal Width
60 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
23 7/8 Inches
Work Surface Height
Amps
4.5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Capacity
17.76 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Exterior Material
Stainless Steel
Features
Made in America
Horsepower
1/3 hp
Installation Type
Freestanding
Interior Material
Aluminum
Number of Drawers
2 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Beverage-Air DPD60HC-2 Details
The Beverage-Air DPD60HC-2 Hydrocarbon Series 60" 2 drawer pizza prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting a 19" deep removable polyethylene cutting board, this table maximizes prep space, making it perfect for building your signature pizzas, strombolis, or calzones. The interior liner of this pizza prep table is made of corrosion-resistant aluminum and is designed to prevent spills and messes from falling into the cabinet. The table is able to hold food pans (sold separately) up to 6" deep, and comes with removable stainless steel hoods and insulated lids.
This pizza prep table's 2 drawers are built with magnetic gaskets which act as seals, and telescoping slides which lock to keep drawers from being completely pulled out of the cabinet. The drawers are also constructed with highly durable stainless steel frames for long-lasting use. Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and drawers. Four heavy-duty 3" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility.
The table's 1/3 hp compressor uses R290 refrigerant and will maintain the temperature of your pizza prep products between 36 degrees and 38 degrees Fahrenheit. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. This table's electronically controlled system is built with a smart-defrost algorithm to take the hassle out of defrosting. An 8' long cord is provided, and a 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth with Cutting Board: 37"
Height: 33 5/8"
Work Surface Height: 33 5/8"
Capacity: 17.76 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 41"