Beverage-Air DP60HC-CL 60" 2 Door Clear Lid Refrigerated Pizza Prep Table
Item number  185dp60hcclMFR number  DP60HC-CL
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Clear, lift-up lid provides product visibility so that it's easy to monitor and refill
  • Temperatures are held between 36 and 38 degrees Fahrenheit
  • Stainless steel front and sides; corrosion-resistant aluminum interior and top liner
  • 19" deep, reversible polyethylene cutting board provides ample workspace
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/3 hp
UPC Code:400013759573
Works With
View All Items
With this prep table's clear lid, it provides exceptional product visibility to show-off ingredients to customers and to help employees locate the toppings. Its rail holds full size, 6" deep food pans (sold separately), making it easy to store a wide variety of ingredients right where you need them. They're kept between 36 and 38 degrees Fahrenheit for food safety, while the lift-up lid traps the cold air around the product and helps prevent cross-contamination.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Convenient Features
This pizza prep table features a 19" deep, reversible white polyethylene cutting board in front of the raised rail for ample workspace. The board is removable for easy cleaning. While assembling orders, you can access the 17.76 cu. ft. refrigerated cabinet below for additional ingredients, organized on 4 durable, epoxy-coated shelves. The two solid, self-closing doors feature cam-lift hinges, a 120-degree stay-open feature, snap-in gaskets, and are field-reversible and removable for easy cleaning and service.
Corrosion-Resistant Lining
Overall Durabilty
Easy Mobility
A set of (4) 3" casters, 2 with brakes, come standard to make the unit easy to move aside for cleaning or service.
Specialized Regfrigerant
With a robust 1/3 hp refrigeration system, this refrigerated unit circulates eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. It also features an automatic evaporator and epoxy-coated evaporator coil for reliable performance with minimal maintenance. An 8' long cord is provided, and a 115V electrical connection is required for operation.