Beverage-Air DP119HC-CL 119" 4 Door Clear Lid Refrigerated Pizza Prep Table
Item number Item #: 185dp119hcclMFR number MFR #: DP119HC-CL
Works WithView All Items
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(44,243 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 3 clear, lift-up lids provide product visibility so that it's easy to monitor and refill
- Rail holds 5 full size, 6" deep food pans at temperatures between 36 and 40 degrees Fahrenheit
- Stainless steel front and sides; corrosion-resistant aluminum interior and top liner
- 19" deep, reversible polyethylene cutting board provides ample workspace
- Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V, 1/2 hp
UPC Code:400013433541
Works With
View All ItemsOptimize your operations thanks to this Beverage-Air DP119HC-CL 119" four door clear lid refrigerated pizza prep table.
This prep table provides plenty of space to build your delicious pizzas, stromboli, or calzones right on the peel for faster prep time and quicker service. Thanks to its design, you can store and assemble ingredients all in the same area of the kitchen while clear lids maximize product visibility. It even comes with (6) 3" casters, two with brakes, to provide easy maneuverability for cleaning and service. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Made in America
This item was made in the United States of America.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Top Rail
Whether used in a university, pizza parlor, or resort, the unit is sure to help streamline the pizza prep process with its convenient features and capacity. Its top rail, for instance, accommodates up to (5) full size size food pans up to 6" deep (sold separately). These are great for holding common pizza toppings, from pepperoni and cheese to green pepper or ham.
Durable Stainless Steel Exterior
Clear Lids
Superior Refrigerated Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
3" Casters
A set of 3" casters (3 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
- Width:
- 119 Inches
- Depth:
- 37 Inches
- Height:
- 53 3/8 Inches
- Capacity:
- 52.5 cu. ft.
- Width:
- 100 Inches
- Depth:
- 26 Inches
- Height:
- 23 3/4 Inches
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air DP119HC-CL today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air DP119HC-CL
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Clear Lid Prep Table
Product Overview
Brochure
Beverage-Air DP119HC-CL Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 712 lb.
- 119 Inches
- 37 Inches
- Power Cord Length
- 8 Feet
- Cutting Board Width
- Interior Width
- 100 Inches
- Nominal Width
- 118 Inches
- Cutting Board Depth
- 19 Inches
- Interior Depth
- 26 Inches
- Interior Height
- Work Surface Height
- Amps
- 7.8 Amps
- Hertz
- 60 Hz