Wolf by Vulcan C72CC-6B36GTN Challenger XL Series Natural Gas 72" Thermostatic Range with 6 Burners, 36" Right Side Griddle, and 2 Convection Ovens - 310,000 BTU
Item number  950c72cc6gtnMFR number  C72CC-6B36GTN
for details
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • 6 open top burners with lift off heads for easy cleaning
  • Heavy-duty cast-iron grates for optimal temperature retention
  • Two convection ovens with three racks each
  • 3/4" thick, 36" griddle with thermostatic controls for further cooking versatility
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 310,000 BTU
  • Requires a natural gas connection
UPC Code:400012139093
Works With
Wolf C72CC-6B36GTN Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
1210 lb.
Width
72 Inches
Depth
41 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
36 Inches
Nominal Width
72 Inches
Oven Interior Width
26 3/8 Inches
Oven Interior Depth
24 Inches
Oven Interior Height
13 7/8 Inches
Voltage
115 Volts
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
6 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
6 Racks
Oven BTU
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Convection Oven
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Wolf C72CC-6B36GTN Details
Build the kitchen best suited for your needs with this Wolf by Vulcan C72CC-6B36GTN Challenger XL series 6 burner natural gas range with right sided griddle and 2 convection ovens! This heavy-duty, versatile piece of cooking equipment is perfect for when you need one item in your kitchen to do multiple tasks. Since this unit features 6 open top burners with 2 convection ovens as the base, you can fry and simmer on top while eliminating wasted space by using the ovens below for your baking and warming needs. Plus, the 3/4" thick, 36" wide griddle with a 4" grease trough offers additional cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks to provide you with outstanding versatility. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 6 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear and 12" x 12 1/2" front lift-off cast iron grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection and a 115V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 41"
Height: 58"
Oven Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 24"
Height: 13 7/8"
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.