Vulcan 72SS-12BP Endurance 12 Burner Liquid Propane Range with 2 Standard Ovens - 430,000 BTU
Item number 90172ss12blMFR number 72SS-12BP
Works With
- Apply, opens link in this tab
(43,155 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
- Two standard ovens include 2 racks and 4 rack positions each
- Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
- 6" stainless steel adjustable legs
- 430,000 BTU
- Requires a liquid propane connection
- Shipping Weight
- 1000 lb.
- Depth
- 34 Inches
- Oven Interior Depth
- 27 Inches
- Oven Interior Height
- 14 Inches
- Number of Racks
- 4 Racks
- Oven BTU
- Power Type
- Liquid Propane
- Range Base Style
- Standard Oven
- Total BTU
Vulcan 72SS-12BP Details
Each of the 12 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane gas connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.