Vulcan 72SS-12BN Endurance 12 Burner Natural Gas Range with 2 Standard Ovens - 430,000 BTU
Item number  90172ss12bnMFR number  72SS-12BN
  • Two standard ovens include 2 racks and 4 rack positions each
  • Extra-deep pull out crumb trays with welded corners
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • 430,000 BTU
  • Requires a natural gas connection
UPC Code:400012102035
Works With
Vulcan 72SS-12BN Specs
Shipping Weight
1000 lb.
Depth
34 Inches
Oven Interior Depth
27 Inches
Oven Interior Height
14 Inches
Number of Racks
4 Racks
Oven BTU
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Standard Oven
Total BTU
Vulcan 72SS-12BN Details
Each of the 12 burners deliver 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. Plus, the 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, a shrouded flash tube pilot system for every two burners is standard.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
Attention CA Residents:
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.