Vulcan 36S-36GTP Endurance Liquid Propane 36" Range with Thermostatic Griddle and Standard Oven Base - 95,000 BTU
Item number  90136s36tlMFR number  36S-36GTP
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Rugged stainless steel construction
  • Standard oven base includes 2 racks and 4 rack positions
  • 36" wide, 3/4" thick griddle with thermostatic controls
  • Extra-deep pull out crumb tray with welded corners
  • 4" wide grease trough
  • 6" stainless steel adjustable legs
  • Liquid propane; 95,000 BTU
UPC Code:400012179372
Works With
Vulcan 36S-36GTP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
610 lb.
Width
36 Inches
Depth
34 Inches
Height
58 Inches
Griddle Width
36 Inches
Nominal Width
Oven Interior Width
26 3/8 Inches
Oven Interior Depth
27 Inches
Oven Interior Height
14 Inches
Control Type
Thermostatic
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Griddle BTU
60,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Maximum Temperature
500 Degrees F
Number of Burners
3 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
35,000 BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Standard Oven
Top Configuration
Full Griddles
Total BTU
Vulcan 36S-36GTP Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 36S-36GTP Endurance 36" liquid propane range with thermostatic griddle and standard oven base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features a griddle top with a standard oven base, you can grill on top while eliminating wasted space by using the oven below for your baking and warming needs. The 3/4" thick, 36" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
A fully welded frame combines with stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A liquid propane connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 36"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Interior Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"